halina chmielarz

HALINA CHMIELARZ
W 1992 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną w Łodzi , Wydział Aktorski (rok śp.Jana Machulskiego).
W swojej pracy łączy klasyczne, tradycyjne wykształcenie aktorskie z umiejętnościami kształtowanymi na drodze nieustannej, własnej ścieżki edukacji, podczas staży i warsztatów w wielu najnowocześniejszych teatrach eksperymentalnych i autorskich.Pracowała jednocześnie w teatrach instytucjonalnych: TEATRZE POWSZECHNYM w Łodzi, TEATRZE POWSZECHNYM w Radomiu, TEATRZE POLSKIM w Poznaniu, TEATRZE ROZMAITOŚCI w Warszawie, gdzie pod dyrekcją Piotra Cieplaka, zagrała Miłosierną w słynnym spektaklu „Historia o Miłosiernej, czyli testament psa”; oraz w teatrach eksperymentalnych: Teatrze CINEMA z Michałowic, TEATRZE ‘’DEREVO” z Sanki Petersburga, Teatrze TRUST z Delhi. Od 1993 roku stale współpracuję z jednym z najbardziej znaczących teatrów alternatywnych w Polsce i na świecie – TEATREM 8 DNIA z Poznania biorąc udział w spektaklach plenerowych Teatru: „Sabbat”1993, „Szczyt” 1998, „A jednak się kręci” 1999, „Arka” 2000, ”Miasto” 2005 ,„Czas Matek” 2006, „Miasto II” 2010, które prezentowane były i są na największych festiwalach teatralnych Ameryki Łacińskiej, Europy i Azji, jak również w małych miasteczkach Polski i Europy Wschodniej. W 1998 roku współtworzyła niezależną grupę teatralną TEATR„CENTYMERT NAD ZIEMIĄ”, z którą zrealizowała (metodą improwizacji aktorskiej) spektakl „Sybilla” inspirowany prozą P. Lagerkvista.
Od roku 2001 realizuje również projekty autorskie, między innymi: interdyscyplinarny -„TWÓRCZOŚĆ - WSPÓLNE PRZESTRZENIE” (mn. spektakl „Tort z Muchomora” oraz „Czemu nie dajesz mi spać”- inspirowane prozą Olgi Tokarczuk); taneczny – „FEMINAS DEL MUNDO’’,(2003-2005) zrealizowany we współpracy z Lolą Lince (założycielką i dyrektorką “COMPANIA DE DANZA EXPERIMENTAL”, Guanajuato, MEKSYK), obejmujący spektakle „Un regalo de Eva” oraz “Feminas del Mundo”, prezentowane mn. na XXXI MFT „ Cervantino” w Guanajuato w Meksyku oraz na MFT „Malta’’ w Poznaniu.
Projekt ten zapoczątkował poszerzenie jej obecności artystycznej o przestrzeń, jaką oferuje taniec wspłóczesny, tzn. intensywne, profesjonalne kształcenie jak i udział w kolejnych spektaklach tanecznych, W marcu 2009 brała udział w projekcie „HAPPY _ PROJECT”, dokumentując pracę Nigela Charnocka nad spektaklem „Happy”(teksty krytyczne, film dokumentalny), realizowanym w ramach projektu Stary Browar Nowy Taniec, Art Stations Foundation w Poznaniu. W ramach ALTERNATYWNEJ AKADEMII TAŃCA (jako stypendystka Art Stations Foundations programu Stary Browar Nowy Taniec) od 2009 roku-przez trzy kolejne edycje-intensywnie uczy się tańca współczesnego biorąc udział w coachingach dla profesjonalistów prowadzonych przez takie sławy jak : Arkadi Zaides, Hooman Sharifi, Josef Frucek, Ria Higler, Stephanie Cumming, Chris Harring, Peter Pleyer, Simone Aughterlony, Isabelle Schad.(więcej na www.starybrowarnowytaniec.com). Od września 2009 zaproszona do współpracy przez p.Ewę Wycichowską, dyr. PTT w Poznaniu, występuję w spektaklu tanecznym pt.”Carpe Diem” w chor.Ewy Wycichowskiej.
W roku 2009 wystąpiła również w spektaklu tanecznym „Prawa Półkula” w chor. Marysi Stokłosy; premiera w ramach MFTW CIAŁÓUMYSŁ 2009 Basen Artystyczny Warszawa. Swoje pasje muzyczne i fascynacje kulturą latynoamerykańską realizuje współtworząc: w lutym 2009 z Leną Piękniewską koncert pieśni miłosnych pt. „FROM CORAZON” (premiera w klubie muzycznym „Pod Pretekstem” w Poznaniu), a w marcu 2010 z Itą Wachowską , „LA PASION DEL SON-Wieczór pieśni i opowieści o pieśniarkach latynoamerykańskich”, w których to projektach śpiewam pieśni tak wielkich pieśniarek jak Chavela Vargas, Mercedes Sosa., Lhasa de Sela, Lila Downs., Violetta Parra czy pieśniarza Cayetano Veloso. W czerwcu 2011 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym wystąpiła w spektaklu muzycznym pt. „Cudowne Morderczynie” w reż.Kasi Raduszyńskiej.
Pracuje również jako pedagog, prowadząc warsztaty „Poszerzanie świadomości siebie poprzez ruch- ciało, umysł, dusza- techniki treningu aktorskiego”, zarówno z profesjonalistami jak i amatorami. W styczniu 2013 , w Chile, rozpoczęła interdyscyplinarny projekt „Trzy krawędzie piękna”, realizowany wspólnie z Dagmarą Wyskiel, (artystką wizualną mieszkającą od 11 lat w Chile), badający percepcję piękna w tradycyjnej kulturze chilijskiej i polskiej, (video, zdjęcia , wywiady z twórcami tradycyjnej sztuki z Narodu Mapuche). W kwietniu tegoż roku, jako kolejny etap, zrealizowały w Argentynie, na Salinas Grandes,
projekty fotograficzne pt.’’Pieta. Aktualizacion” i „Nacimiento”.

foto: Ewa Łowżył

 

 

Organizatorzy:

Mecenat:

Sponsorzy:

Partnerzy:

Media:

Media:

Media:

© 2014. Copyright 5 Zmysłów - EKSPRESJA    |    Wszelkie prawa zastrzeżone.    |    Projekt i realizacja: E1-Interactive