dorota abbe

DOROTA ABBE
Jest z wykształcenia aktorką i romanistką. W 2000 roku ukończyła wydział aktorski na PWSFTviT w Łodzi. Przez 11 lat związana była z Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Grała tam u takich reżyserów jak Piotr Cieplak, Krystyna Meissner, Piotr Kruszczyński, Gabriel Gietzky, Marta Stebnicka, Yael Ronnen, Łukasz Czuj, Rimas Tuminas, Redbad Klynstra. Nazywana przez krytyków najciekawszą aktorką młodego pokolenia, dwukrotnie okrzyknięta najlepszą aktorką sezonu (za rolę Debory w "Grach" w reżyserii Redbada Klynstry w r. 2003 i za szekspirowską Julię w spektaklu uznanego litewskiego reżysera Rimasa Tuminasa w r. 2001, w dorocznym "Subiektywnym spisie aktorów teatralnych" Jacka Sieradzkiego publikowanym w tygodniku "Polityka"). W 2007 roku odznaczona została brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od października 2011 aktorka Teatru Nowego w Poznaniu. Można ją tu oglądać m.in. w "Mieście kobiet", "Graczach", “Poperze”, “Domu Bernardy Alba”, "Gorączce czerwcowej nocy".
Abbe spełnia się również w pracy pedagogicznej. W latach 2011-2013 współpracowała z wrocławskim oddziałem Regionalnego Ośrodka Edukacji jako opiekun wydziału aktorskiego i wykładowca takich przedmiotów jak elementarne zadania aktorskie i sceny. Od 2013 roku wykłada sceny współczesne w poznańskim studio aktorskim STA. Dzięki programowi „Edukacja teatralna” zaproponowanemu przez Teatr Nowy od dwóch lat wprowadza w meandry teatru także licealistów z klas teatralnych XX L.O. w Poznaniu.
Na przełomie 2012 i 2013 zaczęła współpracę z grupą teatralną z Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie. Efektem tej pracy była premiera spektaklu "Powrót Wikingów" w jej reżyserii, która miała miejsce w lutym 2013 w Teatrze Nowym w Poznaniu. Współpraca ta trwa do dziś.


 

 

Organizatorzy:

Mecenat:

Sponsorzy:

Partnerzy:

Media:

Media:

Media:

© 2014. Copyright 5 Zmysłów - EKSPRESJA    |    Wszelkie prawa zastrzeżone.    |    Projekt i realizacja: E1-Interactive